Sakın Uyuma Haaa!

“Sakın uyuma haaaa yoksa ölürsün..
Bilincini kaybetmemelisin…
Tamam mı Mustafa amca?“ diye bağırarak uyarıda bulunan kişinin ambulans görevlisi hemşire olduğu söyleniyor.. biraz önce saat 19:00 haberlerinde Star TV de izledim..Bağırarak hastayı uyaran kişinin hemşire olduğunu görmedim ama haber spikeri hastanın bilincini kaybetmemesi ve uyanık kalması için hemşirenin kendisini uyardığını söylüyordu..Böyle sansasyonel asparagas haberlere,uyduruk olaylara ne de kolay inanırız..

Eğer bir kişi kesici delici aletle,kurşunla veya trafik kazası geçirerek kafasından yaralanmış ise kanamasını durdurmak, boynunu düzleştirmek, boyunda darbe varsa boyunluk takmak ve solunum yolunu açmak yeterlidir.. Darbe alan kişinin şuuru yoksa hastayı sırtüstü yatırdığımızda dilinin arkaya kaçmaması için tedbir almak lazım.. eğer dilin kaçmasını önleyen Airway dediğimiz alet varsa zaten sorun yok.. Ama şahsın şuuru yerindeyse böyle bir tedbire gerek yok.. eğer ambulans gelmemişse ve airway yoksa boynunda bir kırığı veya çıkığı yoksa hastayı kontrollü ve destekli bir şekilde yana çevirerek dilin arkaya kaçması önlenebilir..

Hastayı uyanık tutmak için kolonya veya alkol koklatmak,tokatlamak,hastayı sarsmak, ensesine su dökmek veya bağırmak doğru bir yöntem değildir.. böyle hastaların uyuması veya uykuya dalması kötü Bir durum olarak değerlendirilebilir, ancak onları uyanık tutmaya çalışmak ona bir kazanım sağlamaz.. yani sonucu etkilemez..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir