Türkiye’nin Başarısı

TÜRKİYENİN BAŞARISI

İki gün önce haberlerde dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya dışişleri Bakanı Sergey Lavrovun görüşmelerinin ertelendiği söylendi..Tabi bazi kişiler görüşmenin neden ertelendiğini merak etmiş olabilir veya bir kısmıda çok umurumda değil ertelendiyse ertelendi diyebilir.Ben öyle düşünmüyorum;çok önemli bir konu olmadıkça bu görüşme ertelenmezdi. görüşmenin ertelenmesi olayını irdelemek lazım

Hatırlarsanız Rusya’nın savaş uçağını düşürdükten sonra Rusya ile ilişkilerimizi düzeltip sıcak ilişkilerimizi sürdürmeye devam ettik.. Taki Suriye’de İdlip‘de konvoyumuza saldırıp askerlerimizi öldürünceye kadar.. aslında bu olayda Rusya’yı suçlamadık!!! üzerine yıkmadık. Ruslar da kabullenmedi.. fakat bunların Ruslar tarafından yapıldığını herkes biliyordu..O zaman Türkiye olarak bu konuyu bir kenara not etmiş olduk..

Sonra Akdeniz’de Rumların kurmuş olduğu Konsorsiyum ile Mısır,İsrail,Rusya, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye,Yunanistan gibi ülkeler Güney Kıbrıs Rum yönetimi önderliği ve ortaklığında Doğu-orta Akdeniz’de petrol çıkarma sondaj çalışmaları başlatılmıştı..Bu ortaklıkla Türkiye dışlanmış kuzey Kıbrıs’taki Türklerin hakları ihlal edilmiş oluyordu.Türkiye buna sessiz kalamazdı, Türk savaş gemilerinin koruduğu sondaj gemimiz Akdeniz’de petrol arama çalışmalarına başlatıldı. Bu arada ABD ve AB’ ülkeleri Türkiye’yi uyarmayı da ihmal etmediler. Türkiye çok akıllı davranarak Libya ile ortaklık anlaşması imzaladı..Böylece Akdeniz’de petrol arama hakkını elde etmiş oldu..

Rum devleti ve ortakları bundan son derece rahatsız oldular özellikle Yunanistan bunun bir savaş nedeni olabileceğini bile ima etmeye başladı,Rusya ve İtalyayı yanına alarak sadece Türkiye‘ye karşı gözdağı vermek değil aynı zamanda Libya’nın içini de karıştırmaya başladılar..Zaten belli bir süredir mevcut olan karışıklıkta Hükümeti devirmeye çalışan General Hafteri yanlarına almışlar ve onu desteklemeye başlamıştılar.. Türkiye‘nin Libya’ya karışmasını istemeyen Rusya özel savaşçı birliği kuvveti oraya göndermişti..

Savaş aylarca sürdü Türkiye geri adım atmadı diğer müttefiklerin karşısında Türkiye Katar,Endonezya, Malezya Pakistan gibi ülkeler ile dirsek temasına geçerek şer güçleri Libya’dan defetmeyi başardı.. General HAFTER batıya oradan da Amerika’ya kaçtı..

Yine hatırlayacak olursak 2017 yalında Suudi Arabistan Bahreyn,birleşik Arap Emirlikleri, Mısır gibi devletler Katar’ın terörist örgütlere sahip çıktığı iddiasıyla onunla ilişkilerini kesmişler ve yaptırımlar uygulamaya başlamıştılar.. aslında fikir babaları ve tetiği çeken ABD idi…Zor durumda kalan Katar’a Türkiye sahip çıkmış hatta tehditler karşısında oraya askeri birlik bile göndermişti.. Cumhuriyet tarihinden beri ilk defa Türkiye yurtdışına asker gönderiyor ve müdahale ediyordu..

Son yıllarda Türkiye güney sınırına özellikle Suriye sınırını kontrol altına alarak oradan gelecek dış güçlerin ve PKK’nın saldırılarını başarılı bir şekilde önledi.. Suriye’de ya da Akdeniz’de Türk’ün gücünü kabul ettirdi.. Şimdi Rusya dışişleri Bakanı Sn Sergey Lavrov’un Sn Mevlüt Çavuşoğluyla neden görüşmediğini anladınız mı? Bunun tersi de olabilir Sn Mevlüt Çavuşoğlu‘nun neden Rusya dışişleri Bakanı Sn Sergey Lavrov ile görüşmek istemediğini anladınız mı? Libya konusunda ortak dili konuşamadıkları için belli bir süre daha bu görüşmeyi ertelemiş olabilirler..

Şimdi bunları yazdım diye bazı değerli arkadaşlarım bana kızacaklar ve acaba Necmi Kurt AKP ye göz mü kırpıyor, siyaset mi düşünüyor, milletvekili mi olacak şeklinde yakıştırmalar yapabilirler..Hayır Bunların hiçbiri değil..Biz doğru gördüklerimizi , doğru bildiklerimizi İfade etmekle görevliyiz..

Türkiye yönetimi özellikle Sn Reis tarafsız davranıp herkesi kucaklar,muhalefeti de yanına alır ve parlementer Sisteme geçerse Büyük Türkiye için ilk adımları atmış olur..Ayrıca Suriye ile en kısa sürede masaya oturur ,özgürlükleri serbest bırakır ve genişletir,düşünce suçu nedeniyle içerde yatanları, gazetecileri tüm basın mensuplarını serbest bırakırsa güzel bir barış ortamı oluşur.. Her türlü özgürlüğe sahip, barış ve adaleti sağlamış olan ülkemizde yatırımlar çok güvenli bir şekilde yapılabilir,bilimsel çalışmalar ve teknolojiye yatırım çok daha kolay ve başarılı bir şekilde başlatılabilir ..Bu da ülkemizin daha güçlü hale gelmesi demektir.. ancak bu şartlarda Türkiye dünyanın sayılı süper güçleri arasına girer bundada hiçbir endişem ve şüphem yoktur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir