Sınava Giren Herkes Dua Yaparsa!

SINAVA GİREN HERKES DUA YAPARSA!

İmtihana gireceğimiz zaman başarılı olmamız için annemiz babamız ve yakınlarımız bizlere dua eder.Duaya ve duanın gücüne de inanırım.. Başarılı bir öğrencinin annesi babası ve yakınları dua yapmadan imtihana girerse başarısız; başarısız olan bir öğrencinin ailesi ve kendisi dua ederse başarılı olabilir mi? Her velinin “Allah’ım çocuğumu İmtihanda başarılı et”diye dua etmesi doğru bir yaklaşımdır. Ancak “benim çocuğumu başarılı et”derken “diğerlerini başarısız et”deme hakkına sahip değildir

Merak ettiğim bir konu var;kimin duası kabul olacak? Annesi babası itikat sahibi olanın duası yeterli mi yoksa bununda mertebeleri olacak mı? Çok iyi mümin olan,evliya soyundan gelenlere Öncelik mi tanınacak.. yoksa Cübbeli’nin dediği gibi Nakşibendi tarikatının Halid’i kolundan olduğunuzu söyleyin her şeye yeter..

Süper zeki, çok iyi çalışmış,her türlü üstün yeteneği olan bir çocuk imtihana girerken onun annesi babası ve yakınları daha az itikat sahibi ise veya dua yapmamışsa yarışmış olduğu kişilerin dua gücüyle onların altında kalabilir mi?

Veya bir iş yerine 10 kişi alınacak; müracaatta bulunan 50 kişinin yeteneklerinin de aynı olduğunu farz edelim..Bunlarda dua gücü yeterli mi yoksa araya başka faktörler örneğin siyaset gücü girecek mi? Veya akraba kayırmacılığı dediğimiz”Nepotizm”söz konusu olacak mı? yoksa liyakata mı bakılacak?

Ben şahsen duanın gücüne inanırım. Dua imtihana girecek olan inanmış kişinin psikolojisini rahatlatır, kendisine güven gelmesini sağlar..Bilgisi de varsa daha rahat bir imtihan vermesine imkan sağlar.Ama asla çok bilmişin önüne geçemez diye düşünüyorum.. Çünkü Allah buna müsaade etmez.Allah çalışan kişiyi mahçup etmez..Eşit seviyede başarısı olan veya birine yakın bilgisi olan öğrenciler için duanın etkisi olur diye düşünüyorum..Din bilginlerinin de bu konuda söyleyeceği bazı şeyler vardır; bizleri aydınlatırsalar iyi olur..

Bugün imtihana girmekte olan çocuklarımıza dua edelim ve başarı dileyelim.. onlar için hayırlısı neyse o olsun.. Çocuklarımızın önüne dikilen engellere haksızlıklara hep beraber karşı çıkalım..Başarılı çocuklarımızı koruyalım ve sahip çıkalım.Ülkemizin yönetilmesinde kalkınmasında onlara görev verelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir