Harcanan Gençlik!

Bu ülkenin iyi eğitim almış bilgili ve kültürlü gençlere,pozitif bilime ve bilimsel araştırmalara İhtiyacı var.Ne demek istediğimi kısaca izah ettikten sonra sizlere ülkemizi terk ederek yurtdışına yerleşen gençlerimiz hakkındaki dokümanı sunacağım. İyi eğitim görmüş yüksek okul ve Üniversite bitirmiş gençlerimiz ülkemizde gelecek görmediğinden yurtdışına göç ederek orada geleceklerini arıyorlar. Olayın sadece ekonomik boyutu mu var? elbette hayır;kaliteli iş bulmanın yanı sıra gençlerimiz özgürlük, güven, eşitlik ve adalet istiyorlar.. İtilip kakılmak hor görülmek istemiyorlar.. girdikleri işte liyakatsiz kişiler tarafından yönetilmek istemiyorlar. Günübirlik programlarla değil uzun vadeli ve güvenli planlarla yönetilmek ve çalışmak istiyorlar.
TBMM de,Sarayda binlerce, on binlerce danışmanlar sekreterler,özel kalem müdürleri var.. fazladan kolluk kuvvetleri var. Önceden lağvedilen ve gereksiz olan bekçilik sistemi tekrardan kurulmuş, yandaşlara, tarikatlara cemaatlere giden paralar var..Aşırı savurganlık var..Gelin bunları düzene sokalım ve yurtdışına gitmiş olan bu değerli ihtiyacımız olan gençleri geri getirelim.. Bu kısıntıları yaptığımız zaman zaten onlara vereceğimiz maaşlar devede kulak kalır.Hemen AR-GE laboratuvarlarını ve sistemini kuralım..Kendi branşlarında çalışma yapsınlar.gençlerimize de ayda 7.500-10.000 TL maaş verelim..Hem iş sahibi olsunlar hem de ülkemiz için gerekli olan bilimsel çalışmalarını burada yapsınlar.. İşte o zaman Türkiye 5-10 sene sonra dünyada hak etmiş olduğu seviyeye gelmiş olur. Hem çağdaş hem de gelişmiş ülke oluruz.
Türkiye istatistik kurumunun 2018 yılı verilerine göregöre (TÜİK) yaklaşık 323.918 kişi Ülkesini terk ederek Avrupa’ya,Amerikaya, Kanada’ya ve diğer ülkelere gitmiştir. kafa karıştıran bir durum ise CHP milletvekili Utku Çakır özerin vermiş olduğu önergede ise yurtdışına göç edenlerin sayısının %63 artarak 113.000’e ulaştığını söylemesiydi.
Göç edenlerin çoğunluğunu 25-30 yaş arası gençler oluşturuyor. Ülkeyi terk edenler, özellikle gençler sorgulandıkları zaman ülkelerini beğenmedikleri için değil Ülkelerinde gelecek göremedikleri için gittiklerini söylemişlerdir..Bunlar öyle sıradan gençler değil.hemen hemen hepsi yüksek okul Üniversite,üniversite bitirmiş kişiler.Kaliteleri belli İstanbul teknik Üniversitesi,Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi , Ankara Üniversitesi, Koç ve Sabancı üniversitesi gibi ülkenin gözde üniversitelerini bitirerek Ülkelerinden ayrılmışlardır..
Baz arkadaşlar “efendim bunların bir kısmı fetocuydu”diyebilirler..Hadi diyelim 20-30.000’i fetocu olsun.. ya geri kalanları.. bunlar ülkemizin geleceği teminatıdırlar.. Genç beyinler, çok iyi yetişmiş gençler.. gittikleri yerlerde çok başarılı oluyorlar. Onların içlerinde de bir çok Aziz Sancarlar, Selçuk Bayraktarlar, Alman Covid aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeciler vardır.Bu gençlere sahip çıkmak lazım bunlar bilimde ve teknolojide Türkiye’nin teminatıdırlar..
2020 yılı milli eğitim bakanlığı verilerine göre devlete bağlı lise sayıları beş yılda 9521’den 8914’e düşerken imam hatip liseleri sayısı 854’ten 1610’a yükselmiştir. Buna rağmen İmam hatiplerde derslik başına düşen öğrenci sayısı 28’den 14’e düşmüştür.. İmam hatipler açılmasın demiyorum ama ülkede yüzlerce tarikat cemaat varken ve ayrıca 106 tane ilahiyat fakültesi mevcut ilken ne için bu yöne ağırlık verildigini anlamak mümkün değildir.. Bu eğitim kurumlarından bilim adamı çıkacağını düşünmek beyhude olur.. manevi ilimler ağır ve eğitimin çok önemli bir kısmını işgal ettiğinden fen dersleri ve pozitif ilimle birlikte götürmek mümkün değildir.. Şurası bir gerçek ki sadece pozitif ilimle yetişen gençlerden bilim adamı çıkar ve teknolojiye yansır.
Sn cumhurbaşkanımız bir konuşmasında “gençlerimiz kendi ülkelerinde kendi üniversitelerinde parlak bir gelecek göremedikleri için giderek artan bir oranda batıya yöneliyorlar” demiş..Ama gençlerin neden ülkeden ayrıldıklarını söylememiş.Gençler üniversitelermizdeki eğitimi beğenmedikleri için değil Ülkeyi beğenmedikleri ve gelecek göremedikleri için yurtdışına gidiyorlar
-Bu gençler üniversite mezunlarının ülkede iş bulamadığını sadece manevi ilimlerle eğitim görenlerin rahatça iş bulduklarini biliyorlar
-Ülkede insan hakları ve özgürlüklerin kısıtladığını, Üretimin azaldığını, milli gelirin hakça bölüşülemediğini, adalet ve hukukun zor durumda olduğunu görüyorlar ve ülkeden gidiyorlar, esas mesele de bu..
Şimdi buradan siyasi partilere özellikle de yeni kurulmuş olan ve gelecek düşünen partilere seslenmek istiyorum; Bu konuyu programınıza alın ve sakın bırakmayın; hem milletin oyunu alırsınız hem de duasını , gençlerimiz de kendi ülkelerine ve milletine hizmet etmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir