Mide Üşütmesi

Şu anda internet ortamında mide üşütmesi ile ilgili mevcut bilgilere baktım. Hepsi bir facia.. Mide üşütmesi diye bize mide ve bağırsaklardaki iltihaplanmayı anlatıyorlar. Tıpta biz bunun adına gastroenterit diyoruz. Gastroenterit; Karın ağrısı bulantı kusma ishal zaman zaman kramp tarzında ağrılar ve ateşte seyreden bir durum..
Gastroenterit neden olur? Yediğimiz bayatlamış ve içinde mikrop Üremiş tavuk,balık,et, sulu tencere yemekleriyle olabileceği gibi kişide mevcut virüs bakteri ve parazitlerle de olabilir. Herhangi bir gripal enfeksiyon,boğazda bakterilerle oluşmuş bademcik yani tonsilit geçirmekte olan kişi de bu gastroenterit olayı olabilir.. bağışıklık sistemi ve vücut direnci ile yakından ilgilidir. Mide barsak üşütmelerinde de kısmen bu olayı yaşayabiliriz. Ama bunu mide üşütmesi ile lütfen karıştırmayın. Gastroenterit dediğimiz olay 2-3 gün sürebileceği gibi 7-10 günde sürebilir. Bazen diyetle tedavisi mümkün olmaz, hekime giderek ilaç ilaç kullanmak zorunda kalabiliriz.Bazılarında yapılan diyetle de düzelme sağlanabilir..
Gelelim esas mide üşütmesine; genellikle 8- 12 saat sürebilir. Esas nedeni soğuk ortamda çıplak ayakla yerde dolaşmak, beton üzerine oturmak veya belden üşütmektir. Tablonun oluşması için 6-10 saat geçmesi yeterlidir. Mide yani epigastriyumda bir sertleşme, dolgunluk ve künt bir ağrı vardır.Baskı huzursuzluk, yemek isteği yoktur.. ağrılar kramp tarzında yani periyodik olarak gelip gitmez, sürekli olarak künt yanıyor gibi bir ağrı hissedilir. Mide tamamen hareketlerini kaybetmiş ve boşalamaz durumdadır. Tablo ilerler ve bir miktar sıvı içilirse dışardan ellediğin zaman “luk luk “diye ses duyulabilir.
Mide üşütmesinde Ateş, bulantı, kusma,veya İshal yoktur. Dolmuş olan ve boşalmayan mideyi boşaltmak için parmak salarak kusma olayını kişi kendi yaparak rahatlar. Karın sessiz mezar gibidir hiç bir hareket yoktur. Kişi eğer aşağıdan gaz çıkarabilse sorun bitecektir.. Bu olay tablonun bittiği anlamına da gelebilir. Gaz çıkarma ve bağırsak seslerinin duyulması iyileştiğini gösterir..Oysa gastroenteritlerde bağırsak sesleri vardır ve dışardan duyulabilir. aşağıdan boşalma yani ishal, gaz çıkarma bulantı ve kusma vardır..
Mide üşütmelerinin tedavisi nedir? Maalesef mide üşütmelerinde hiçbir ilacın etkisi olmaz.. mide şurubu,mide asitini azaltan mide koruyucu ilaçların içilmesi, mide hareketlerini başlatan metpamid veya motilium gibi ilaçların kullanılması büyük bir yarar sağlamaz, Ama içilmesinin de bir zararı olmaz. Bal şerbeti veya normal şerbet içilmesi,komposto,açık çay,kahve gibi içeceklerin de hiç bir yarari olmaz, patates püresi,muz yenilmesi, soğuk veya sıcak içilmesinin de bir anlamı yoktur.
Mide üşütmesinin tek tedavisi çoğunluğu sırtüstü istirahat ederek süreyi beklemek, ağızdan hiçbir şey yememek gerekir. Bağırsak hareketlerini duymak ve aşağıdan gaz çıkarmak tablonun bittiğini gösterir zaten şişkinlik de yavaş yavaş geçmiştir; yanma da azalmıştır. Az az dokunmayan gıdalardan yemeğe başlanabilir.

Mide Üşütmesi&rdquo hakkında 3 yorum

  1. sayın hocam, mide üşümesi yaşadım ve dediğiniz gibi internetteki yazılar beni yanlış yönlendirdi. Dediklerinizi uyguladım. şimdi beklemedeyim. umarım biran önce iyileşirim. çok teşekkür ederim bu doğru ve faydalı bilgiler için. minnettarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir