Covid-19 ve Antiviraller

Antiviral demek virüslerin çoğalmasını durduran veya yok eden madde veya ilaç demek
İnternette dolaşan Atabay kimya sanayii ve ilaç fabrikası,Dr Mehmet Öz ve Sağlık Bakanımız Sn Dr Fahrettin Koca ile ilgili haber karşısında Sorulan sorulara cevabımdır;
Atabayların ve Dr Mehmet Öz’ün geçmişini bilmem.. haklarında yazılanlar doğru da olabilir araştırmak lazım.Ancak kendi bildiğim konuda uzman arkadaşlarımın görüşünü de alarak kullanılan antiviral ilaçlar konusunda yorum yapabilirim..Medipol Üniversitesi yani sağlık Bakanı ile Atabay ilaç kimya anonim Şirketi birlikte çalışma yapmışlar ve bu ilacı piyasaya vermişler.. Şimdi sorunuza cevap vereyim; uzmanlardan aldığım bilgiler şöyle;
Favicovir,”favopravir “etken maddesi içeren bir antiviral.Ilk kez japonyada geliştirilmiş,RNA vuruşlarına etkili,daha öncede bu tıp viruslarin yaptığı enfeksiyonlarda kullanılmış yeni olmayan bir ilaç,buradan hareketle SARS cov2 virüsü da RNA virüsü olduğu için ona da etkili olabilirmi diye denenmiş ve Covid de kullanılmaya başlanmış..
Atabay etken maddeyi kendi Üretmiyordur diye düşünüyorum.Kendisi etken maddeyi yurtdışından alıyor ve burada ambalajlayarak piyasaya sürüyor ancak içine ne oranda etkili madde koyuyor onu bilmiyoruz..Çinde ve uzak doğu ülkelerinin çoğunda tedavi de kullanıldı ve kullanılmakta.Ancak Avrupa ve Amerika da kullanılmıyor.Aslinda Avrupa ve Amerika da ağır hastalarda kullanılan “Remdesivir’dir”.Uzak Doğu,Ortadoğu,Çin ve biz de kullanılan favipravirin etkili olmadığı gösterilmiş. Ama sahadan gelen klinik gözlemler favipravirin viremiyi kısalttığı ve tabloyu hafiflettiği doğrultusunda ve rutin olarak da halen kullanıyor.
Bizde ki Atabayın preparatında gelince; ne kadar favipravirin etken madde içeriyor bilemiyorum.Bakanlik eşdeğerlik vermek için %80etken madde içermesini yeterli buluyor.Tabii ben halen kullanıp klinik gözlem yapamadığım için iyidir ,kötüdür diyemiyorum. Lakin geçmişte yurt dışında üretilen diğer viral hastalıklarda kullandiğimiz(Hepatit B,ve Hepatit C gibi)antivirallerle ve bizde üretilen muadilleri orijinal ürün kadar etkili ve yan etki açısından çok güvenilir olmadığı kanatindeyim.Favipraviri de tabii şuan kullanan ve değerlendiren klinisyen arkadaşlarım bunu gözlemlemiş olabilirler. Çoğu enfeksiyon hastalıkları uzmanı bunların çok etkili olmadığını ifade etmektedirler..
Diğer bir enfeksiyon hastalıkları uzmanının görüşü ise şöyle; “Üzerinde japonca çince yazan ilk parti favilerin etkinliği konusunda şüphem yokken, Türkiye’de Üretilen  favicovirler in etkinliği konusunda şüphelerim vardır,bu nedenle daha çok gözlemlere ve deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır” diye yorum yapmış..
Sonuç Amerika ve Batıda kullanılan Remdesivir Kovit hastalığına karşı daha etkili iken Çin uzakdoğu ve ülkemizde kullanılan diğer favopravir daha az etkilidir.. İlk gün sabah sekiz akşam sekiz,diğer dört gün boyunca sabah üç akşam üç olarak önerilen ilaç… Bu ilacı içelimmi içmeyelim mi?. İçin de demem içmeyin de demem karar sizin..
Atabay’ın açıklaması
“Salgının gelişim süreciyle paralel olarak ülkemizin artan ilaç ihtiyacını, kendi tesislerimizde bu ilacın ham madde sentez ve üretim kapasitesini sürekli artırarak karşılamaya devam ediyoruz. İlk kez 2015 yılında, influenza da dahil farklı virüslere karşı etkili ve geniş spektrumlu bir antiviral olan Favipiravir etken ham maddesi üzerine Ar-Ge çalışmalarımızı başlattık. Favipiravir’in dünyada Kovid-19 tedavisinde kullanımının gündeme gelmesi üzerine çalışmalarımızı yeniden canlandırdık. Ar-Ge sentezini hızlandırmak adına İstanbul Medipol Üniversitesi’nden bilim insanları ile TÜBİTAK KOVİD-19 Türkiye İlaç ve Aşı Platformu’na katılarak, kamu-üniversite-sanayi iş birliğine başladık. Bu platformda, Kovid-19 tedavisinde öne çıkmış ilaçların yerli olarak sentezini üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde gerçekleştirdik. Bu çalışma, Atabay’ın üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde değişik üniversitelerle sürdürmekte olduğu sekiz Ar-Ge çalışmasından biridir.’ ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir